Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /home/users/drugieserce/public_html/drugieserce.hoste.pl/lekarz/core/libraries/flat-files.php on line 38
Ciąża u kobiet po przeszczepieniu   - Lekarze, Pionierzy kardiochirurgii, Dermatolog,Lekarze po tr

Ciąża u kobiet po przeszczepieniu  

 

Zoulikha Jabiry-Zieniewicz _ Barbara Suchońska Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Warszawie

 

 

Przez wiele lat kobiety ze schyłkową niewydolnością nerek czy wątroby walczyły o życie nie mając szans na posiadanie potomstwa. W erze przed rozwojem chirurgii transplantacyjnej w przypadku niewydolności nerek dializoterapia pozwalała żyć i czekać na przeszczep, w przypadku niewydolności innych narządów takiej alternatywy nie było i dotychczas nie ma. Jednak nawet u kobiet przewlekle dializowanych, podobnie jak u kobiet z niewydolnością wątroby, dochodzi w związku z chorobą podstawową do zaburzeń miesiączkowania i niepłodności. Dializoterapia łagodzi zaburzenia hormonalne, ale nie daje możliwości zajścia w ciążę i jej donoszenia.

W ciągu pierwszych miesięcy po transplantacji powracają czynność jajników, regularne miesiączki i płodność. Tym samym możliwe jest zajście w ciążę.

Dzięki intensywnemu rozwojowi medycyny trans­plantologicznej w ostatnich latach zwiększa się ilośćmłodych kobiet, które dzięki przeszczepieniu narządu, mając szanse na dalsze życie, pragną zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Początkowo obawiano się teratogennego działania leków immunosupresyjnych, a także nie znano wpływu ciąży na czynność przeszczepionego narządu. W związku z tym odradzano zachodzenie w ciążę kobietom po transplantacji.

Obecnie, choć wciąż istnieją wątpliwości, publikowa­nych jest coraz więcej doniesień o urodzeniu zdrowych dzieci przez biorczynie przeszczepów przyjmujące przez całą ciążę leki immunosupresyjne. Według wielu autorów jedną z istotnych korzyści wynikających z przeszczepienia narządu u młodej kobiety jest właśnie możliwość urodze­nia dziecka.

Warunkiem sukcesu jest właściwa opieka nad ciężarną przez zespół transplantologiczno - położ­niczy mający w tym duże doświadczenie oraz dyscypli­na pacjentki polegająca na bezwzględnym stosowaniu się do zaleceń lekarskich.

Samowolne odstawienie leków immunosupresyjnych na którymkolwiek etapie ciąży może zakończyć się utratą

zarówno ciąży, jak i przeszczepionego narządu. Istnieją opublikowane doniesienia o zgonach ciężarnych spowo­dowanych zaprzestaniem podawania leków immunosu­presyjnych.

Ciąża u kobiet po transplantacji powinna być planowana i rozpocząć się w okresie prawidłowej wydol­ności przeszczepionego narządu. Poza okresem usiłowa­nia zajścia w ciążę kobiety te w trosce o swoje zdrowie powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

Zajście w ciążę w czasie pogorszenia funkcji prze­szczepionego narządu może doprowadzić do jego ostre­go odrzucenia.

Przyjmuje się, że zajście w ciążę jest bezpieczne 2 lata po przeszczepieniu, jeżeli czynność przeszczepio­nego narządu jest prawidłowa, a w ciągu poprzedniego roku nie wystąp~ epizod ostrego odrzucania. Za wykład­niki prawidłowej funkcji nerek uważa się stężenie kreatyniny <= 1,5 mg/dl, białkomocz <= 500 mg/dobę. Brak takich ogólnie przyjętych wytycznych w przypadku przeszczepionych innych organów.

Niezależnie od wspomnianych zasad w każdym przypadku decyzja o ciąży powinna być podjęta po poro­zumieniu się z opiekującym się kobietą transplantologiem.

Ciąża u biorczymi przeszczepu narządowego zawsze jest ciążą wysokiego ryzyka. Ciężarna powinna pozosta­wać pod opieką transplantologa internisty, transplantolo­ga chirurga i ginekologa - położnika doświadczonego w prowadzeniu ciąży u kobiet po transplantacji.

Kontrole u transplantologa w okresie okołoporodo­wym powinny odbywać się częściej niż zazwyczaj w celu szczególnie ścisłego monitorowania funkcji alloprzeszczepu i stężenia leków immunosupresyjnych w tym okresie.

Jeśli nie dojdzie do odrzucenia przeszczepu ani do straty ciąży to możliwy, a nawet zalecany, jest poród dro­gami natury. Cięcie cesarskie powinno być wykonywane jedynie ze wskazań położniczych.

Patologie ciąży u biorczyń przeszczepów występują częściej niż w populacji ogólnej. Szczególnie często u kobiet po transplantacji nerki. Najczęściej występujące powikłania to poronienia (około 10% wg światowych statystyk), nadciśnienie tętnicze (które często występuje już przed ciążą), stan przed rzucawkowy, cukrzyca ciężar­nych, zakażenia dróg moczowych i rodnych, poród przedwczesny, niska masa urodzeniowa płodu. Około 50% tych kobiet rodzi przedwcześnie, a więc ich dzieci wymagają szczególnej opieki i uwagi przynajmniej w pierwszych latach życia.

Poza powikłaniami związanymi z ciążą istnieje ryzyko

utraty przeszczepu.

Oprócz stałego przyjmowania leków immunosupre­syjnych i kontrolowania ich stężenia w surowicy należy leczyć pojawiające się patologie ciąży.

Ze względu na konieczność kontynuowania terapii immunosupresyjnej podczas ciąży nie można uniknąć ekspozycji płodu na leki, które potencjalnie mogą mieć

działanie teratogenne. Jednak nie wszystkie leki, nawet te o udowodnionym na modelu zwierzęcym działaniu tera­togennym, wywołują uszkodzenia u płodów ludzkich. Częstość występowania dużych wad rozwojowych

w omawianej populacji wynosi 4 - 5 %. Dla po­

równania ich częstość w populacji ogólnej wy­nosi 3%.

Nie poznany pozostaje wpływ leków im­

munosupresyjnych na układ immunologiczny płodu, a potem noworodka. Brak w tej materii jednolitych danych. Wydaje się, że krótkotrwałe rokowanie jest dobre, brak długoletnich obser­wacji, które pozwoliłyby w pełni ocenić odległe konsekwencje dla matki i dziecka.

Nie zaleca się karmienia piersią kobietom

stosującym immunosupresję. O ile byłoby ono dopuszczalne u tych, które stosują jedynie pred­nizolon, to nie mogą karmić kobiety przyjmujące cyclosporynę. W przypadku azatiopryny i takro­limusa także brak przyzwolenia na laktację.

Biorczynie narządów mogą zajść w ciążę. Jeśli odbędzie się to we właściwym cza­sie i kobieta będzie pozostawać pod opiekąspecjalistów, możliwe jest jej donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka. Jedynym ele­

mentem macierzyństwa, którego będzie po­zbawiona, jest karmienie piersią.

Podejmując decyzję o powiększeniu rodzi­ny, każda młoda kobieta po transplantacji po­winna rozważyć wspólnie ze swoimi bliskimi konsekwencje urodzenia dziecka wobec nie­pewnego rokowania co do długości przeszcze­pionego narządu i życia samej kobiety. W tej kwestii nikt jej nie wyręczy; tę decyzję ostatecznie musi podjąć sama.

Podsumowując ciąża u kobiet po przeszczepieniu narządowym zawsze jest ciążą wysokiego ryzyka o potencjalnie wyższym niż wśród zdrowych ciężarnych ryzyku wystąpienia powikłań. Najczęściej jest wikłana przez nadciśnienie tętnicze, poród przedwczesny i niską masę urodzeniową noworodka. Częściej też niż w popu­lacji ogólnej występują zakażenia.

Mimo tego, dzięki dobrej opiece zespołu specjali­stów, możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka przy zachowaniu prawidłowej funkcji przeszczepionego narządu.

Dlatego obecnie nikt nie odradza zajścia w ciążę młodej zdyscyplinowanej pacjentce z prawidłową funkcją przeszczepionego narządu.

I w końcu - niewątpliwie planowanie ciąży istotnie poprawia rokowania!